АKIS — як ефективний інструмент розвитку сільського господарства та сільських територій

У Національному університеті біоресурсів і природокористування України науковцями НДІ «Украгропрмопродуктивність» взято участь у засіданні в межах проекту EU4SmallFarms, що фінансується Європейським Союзом, в інформаційно-практичній сесії з метою обізнаності та інформування діяльності проекту АKIS — як ефективного інструменту розвитку сільського господарства та сільських територій для регіону Київщини.
Учасниками заходу стали:
- представники районних державних адміністрацій, наукових установ, закладів вищої освіти;
- представники громад, які виконують роль фасилітаторів/координаторів — вони сприяють створенню та розвитку SIG-груп і допомагають фермерам об’єднуватися для реалізації локальних проєктів;
- малі агровиробники, зацікавлені в кооперації для подолання ринкових викликів і розширення доступу до фінансової та технічної підтримки.
Під час зустрічі обговорювались такі ключові теми:
- Створення Груп інновацій малих агровиробників (SIGs) — нового формату співпраці, у межах якого фермери однієї громади об’єднуються, щоб разом розробляти інноваційні ідеї, підвищувати продуктивність та доходи, шукати нові ринки збуту, формувати проектні ініціативи та готувати заявки на фінансування.
- Загально про Державний аграрний реєстр (ДАР) — цифровий інструмент, що забезпечує прозорий і зручний процес реєстрації фермерів з метою подальшого доступу до державних та міжнародних програм підтримки.
- Система аграрних знань та інновацій (AKIS) — комплексний підхід, який забезпечує агровиробникам доступ до актуальної інформації про навчання, дослідження, дорадчі послуги, демонстрацію кращих практик, інновації та професійні мережі для швидшого впровадження сучасних технологій.
- SWOT-аналіз — інструмент стратегічного планування, що допомагає громадам і фермерам визначити сильні та слабкі сторони, можливості й загрози, сформулювати чіткі цілі розвитку, відповідні дії та ключові показники ефективності (KPI).
Захід який відбувся, є черговим кроком до реалізації Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій України на 2025–2030 роки, узгодження аграрної політики України з вимогами ЄС, а також посилення спроможності громад ініціювати зміни знизу догори.